(NE)ZABITE VYSOCKÉHO

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
(NE)ZABITE VYSOCKÉHO Siedma struna

Diskusia s Jiřím Vondrákom a Ľubomírom Feldekom (nielen) o tom, čo by sa mohlo stať, keby Vysockij vstal z mŕtvych...

V pondelok 25. februára sa v Siedmej strune konal (tak, ako sme sľúbili, že sa vždy 25. deň v mesiaci konať bude, večer venovaný Vladimirovi Vysockému). Na diskusiu o novej hre o Vysockom Zabite Vysockého prijali pozvanie jej autor Jiří Vondrák a jej prekladateľ do slovenčiny Ľubomír Fedlek, ktorý do slovenčiny preložil vyše štyri tisíc Vysockého veršov.

Čo by sa stalo, keby zbožňovaná legenda, za ktorou smúti celý národ vstala z mŕtvych? Je potrebné ju zabiť, aby sa nestratilo „čaro“ jej tragického osudu? Musí „po smrti“ opäť obhájiť právo na život?

Pesničkár, spisovateľ a dokumentarista Jiří Vondrák spolu s básnikom a spisovateľom Ľubomírom Feldekom predstavili návštevníkom hru o Vysockého nepohodlnom zmŕtvychvstaní a jeho novom zápase o život v dnešnej spoločnosti. Pritom ho neglorifikuje, predstavuje ho ako človeka, ktorý sa síce vyznačoval neoobyčajnou silou, ale, ktorý musel čeliť aj svojim slabostiam. Takmer po štyridsiatich rokoch sa v hre Vysockij vracia zo Sibíru, kam odišiel, aby sa zbavil na závislosti na alkohole a na drogách, unikol niekdajšiemu totalitnému režimu a aby mohol meditovať a znovuobjaviť zmysel života. Teraz chce začať odznova v slobodnej spoločnosti. Rozhodne sa poskytnúť interview a úprimne vysvetliť, ako sa to celé odohralo, čo prežíval na svojej výprave i spomienky na svoj predchádzajúci život. Vďaka tomu sú na javisku stretávame aj s mladým Vysockým v čase jeho života. Ale, čo ak je štáb, s  ktorým vedie rozhovor len prezlečeným vyšetrovacím tímom tajnej služby, ktorý môže vydať nariadenie „Zabite Vysockého“? Veď, ako si myslia „Nijaký futbalový štadión nebude dosť veľký! Taký vplyv bude mať na ľudí! … A keď sa k nemu pridá ešte aj tá jeho francúzska konkubína! Ľudia za nimi pôjdu ako stádo. A oni budú vyzývať ľudí, aby sa zriekli svojich politických strán, svojich vlád, svojich cirkví! Áno, aj to musíme mať na pamäti! A kam to povedie? K totálnej destabilizácii. Môže to zničiť celú našu spoločnosť.“ (prel. Ľ. Feldek)

Vysockij ako legendárny predstaviteľ Shakespearovho Hamleta v Moskovskom divadle drámy a komédie na Taganke, tak musí vo Vondrákovej hre opäť čeliť otázke „Byť, a či nebyť?“ Podľa neho však neexistujú len tieto dva varianty bytia – ako nechal prehovoriť Vysockého: „Láska...To je tretia varianta existencie… Príďte na môj koncert. Začnem znova vystupovať. Myslím, že tento svet je šialený a márne hľadá spôsob, ako sa dostať von zo šialenstva. Ja riešení mám… Treba odmietnuť  poslušnosť... Masovo. A nahradiť ju... Prosím vás, dovoľte mi niekde si tu na chvíľku ľahnúť. Krúti sa mi hlava, chvejú sa mi pľúca…“ (prel. Ľ. Feldek)

V hre ale zmŕtvychvstalému Vysockému opäť nebolo dovolené spievať. Jeho piesne a verše však zazneli naživo počas diskusie. Piesňou aj rovno začínala – a to úvodnou piesňou z Vondrákovej hry Maškarný ples (1964) v slovenskom preklade Ľubomíra Feldeka, ktorú zaspieval „zodpovedný vedúci“ Siedmej struny – Milan.J  Jiří Vondrák si so sebou – tak, ako by to určite urobil aj Vysockij, takisto priniesol gitaru a počas príjemného rozhovoru o hre a spomienok súvisiacich s Vysockým zaspieval niekoľko piesní. Ľubomír Feldek, nielen skvelý básnik, ale aj recitátor, potešil publikom prednesom svojho prekladu Vysockého piesne „Ja nikogda ne veril v miraži...“ – „Nestál som nikdy o raj zajtrajší...“ (1979 alebo 1980), ktorá mala vyjsť už v almanachu Aktívne svedomie v roku 1987. Vysockij sa v nej vyznáva zo sympatií k Pražskej jari. Almanach však hneď po jeho vydaní skonfiškovala Štátna bezpečnosť, na čom malo podiel určite aj zaradenie Vysockého medzi vybraných autorov. Zaznel aj text Vondrákovej hry, konkrétne pasáž, v ktorej postava st. Vysockého spomína, ako sa na Sibíri stretla s Bohom, s ktorým polemizuje o ním na zem zoslanom synovi – „Akého Ježiša, krucinál? Akého syna? Stalina si nám sem poslal! Aj to bol tvoj syn!“ (prel. Ľ. Feldek) Prvá polovica monológu odznela v češtine v podaní Vondráka a druhá v slovenčine v podaní Feldeka, ktorý na diskusii vzdal hold kráse spevu ako najstaršiemu umeniu, umocňujúceho silu básne – veď „Spev je starší ako báseň. Spev je starší ako človek. Vtáci už spievali, keď sa Pán Boh ešte len chystal stvoriť človeka...“ a poslať svojho syna na zem...

Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho
Nezabite Vysockeho

Čítať 1288 krát

Navštívte nás

Rajská 7
811 08 Bratislava

Kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421 (0)908 626 617
+421 (0)902 245 430

Otváracie hodiny

Pon – Štv 15.00  – 23.00
Pia - 15.00 - 24.00
Sob - 15.00 - 24.00
Ned - Zatvorené

© 2021 7s, s.r.o.