POÉZIA NA KLAVÍRI – KONCERT LIDKY ŽÁKOVEJ

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
POÉZIA NA KLAVÍRI – KONCERT LIDKY ŽÁKOVEJ Siedma struna

Vysockij zastával názor, že verše sa lepšie vnímajú v hudobnom sprievode. V sobotu 23. 3. nás o tom v Siedmej strune presvedčila svojím koncertom aj poetka, textárka, skladateľka, klaviristka a speváčka Lidka Žáková, ktorá sa publiku predstavila svojimi zhudobnenými básňami.

Tie sa v jej podaní premenili na piesne nabité nespútaným temperamentom a energiou. Ich spevácka i hudobná interpretácia bola plná magickej hĺbky a emócií, ktoré poslucháčov preniesli do úplne iného sveta – sveta, kde umenie a hudba tvorí každú bunku človeka a kde si bez nej nevieme predstaviť bytie.

Lidkine básne-piesne Zen, Ticho, Prízrak, Ráno vo vlaku, V znamení rýb, Vlna, Sleduješ, Stretnutie, Do tmy, Vzdialená a mnohé ďalšie, ktoré zaspievala, sú dievčensky nežné, snové, na druhej strane plné skúseností zrelej ženy. Zachytávajú krásu okamihu každodenných situácií a pocitov. Sú volaním, prosbou, spoveďou. Majú svedomie, ale neboja sa ani hriechu. Hľadajú a ospevujú nájdené. Sú o vzťahoch a nevzťahoch dneška. O samote a potrebe ľudského tepla. O živote i vesmíre... Lidka a jej hranie sa so slovom – jeho zvukom, obrazom, rozmerom, vôňou... – predstavili krásu a možnosti slovenského jazyka. Okrem slovenčiny ale zaspievala aj tri piesne, ktoré napísala v angličtine, a to Venus, Magic a Old Bray. Skladbu Mesiac dokonca zaspievala súčasne v angličtine (Moon) i maďarčine (Hold).

Lidka preukázala nielen svoju prirodzenú muzikalitu, ale aj spontaneitu, keď na záver koncertu pozvala na pódium z publika hudobníka Matúša Lauka, aby ju sprevádzal na gitare. Matúš prijal túto výzvu a hoci sa videli v ten večer po prvýkrát, bez akejkoľvek prípravy s Lidkou zahral jej piesne Ľalia, Tulák a Kurtizána.

A z ich stretnutia už aj vznikla ďalšia spolupráca - unplugged verzia piesne Tulák! Vypočuť si ju môžete tu:

https://www.youtube.com/watch?v=jsON9C-6_7s&feature=share&fbclid=IwAR08bMDQrW_rrTTn7bJhMoQ7A82jyNtif2bFhoPjkSz-1JJNgcCXfYcGOOQ

 

Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova
Lydka Zakova

Čítať 529 krát

Navštívte nás

Rajská 7
811 08 Bratislava

Kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421 (0)908 626 617
+421 (0)902 245 430

Otváracie hodiny

Pon – Štv 15.00  – 23.00
Pia - 15.00 - 24.00
Sob - 15.00 - 24.00
Ned - Zatvorené

© 2020 7s, s.r.o.