café / bar

Pre všetkých milovníkov hudby a poézie sme otvorili novú hudobnú kaviareň / bar, venovanú osobnosti legendárneho ruského herca, básnika a pesničkára druhej polovice 20. storočia Vladimira Semionoviča Vysockého (1938 – 1980). 

Vysockij hral celý život na sedemstrunovej gitare, z čoho sme odvodili aj názov nášho podniku. Replika Vysockého sedemstrunovej gitary u nás visí nad pódiom, kde pre Vás vystupujú hosťujúci umelci, ktorí sa chcú práve s Vami podeliť o svoje umenie.

Vo svete sú Vysockému venované nielen nespočetné pomníky a múzeá, ale jeho meno nesú aj budovy, pohoria a iné prírodné objekty, lode, lietadlá a dokonca je po ňom pomenovaný aj kvet či asteroid Vladvysockij 2374. Je významnou osobnosťou kultúrnych dejín svetového významu. Tak ako už počas jeho života, zostáva jeho meno dodnes symbolom umeleckej slobody a kvalitného umenia a aj preto sa k nemu hlási čoraz viac súčasných umelcov.

V nefajčiarskych priestoroch si u nás môžete pravidelne vychutnať hudobné vystúpenia, večery poézie či scénického a autorského čítania a diskusie s umeleckými tvorcami a ďalšími zaujímavými osobnosťami pri vynikajúcej kávičke či originálnych nápojoch a drinkoch.

Moskovské divadlo drámy a komédie na Taganke

Naša cesta

A po svadbe sme začali snívať náš veľký spoločný sen... ...vytvoriť v Bratislave unikátnu umeleckú kaviareň / bar venovanú Vysockému, kde sa mohli stretávať všetci tvorcovia a priaznivci umenia, pretože

  • by bola priestorom pre vystupovanie talentovaných etablovaných domácich i zahraničných umelcov, pesničkárov, hudobníkov, básnikov, spisovateľov a ďalších umelcov, ktorí sa chcú podeliť s publikom o svoje umenie a radosť z tvorby
  • by sa stala platformou aktívne podporujúcou začínajúcich umelcov a poskytujúcou im možnosť prezentovať svoju tvorbu
  • svojím rozmanitým programom by pravidelne prinášala akustické komorné koncerty, večery poézie, scénické a autorské čítania, diskusie so zaujímavými osobnosťami umenia a mnoho ďalších podujatí
  • by bola slobodným miestom, kde si návštevníci budú môcť vychutnať program v príjemnej rodinnej atmosfére, spoločne s účinkujúcimi si budú môcť zaspievať obľúbené piesne, či vypočuť si obľúbených autorov a aj sa s nimi osobne porozprávať.
Sedemstrunová gitara na Strastnom bulvári v Moskve

Sme veľmi vďační, že sa sme mohli na našich cestách osobne spoznať Vysockému blízkych ľudí a navštíviť miesta jeho života a tvorby a nasiaknuť tak atmosférou, ktorá je doposiaľ plná jeho umeleckej a životnej energie, ktorú chceme sprostredkovať aj Vám v Siedmej strune.

Aby sme náš sen zmenili na skutočnosť, pustili sme sa do boja. Začali sme z ničoho, len z vnútorného presvedčenia. Po dlhom hľadaní sme našli krásny priestor v Bratislave na adrese so skvelým názvom Rajská 7 a začali sme ho meniť na náš vysnívaný „raj na Rajskej“...

Na začiatku
Rajská 7 - Bratislava

Ja, Zuzka, som sa zoznámila s osobnosťou legendárneho herca, básnika a pesničkára Vladimira Vysockého ešte ako stredoškoláčka, keď môj ocino kúpil v knižnom stánku pred Tescom na Kamennom námestí za 20 slovenských korún knihu Taký bol Vysockij, pričom sa rozhorčoval, ako môže kniha o takej veľkej osobnosti stáť tak málo... A tak som ich o pár dní kúpila ešte niekoľko, aby som mala vhodné darčeky pre kamarátov. O pár rokov som jednu z nich dala ako študentka réžie a dramaturgie na VŠMU aj môjmu frajerovi Milanovi. Pre poslucháča herectva a hudobníka sa mi to videlo ako vhodný nápad... Medzitým u nás doma pribúdali aj ďalšie knihy o Vysockom. Ako som ich postupne čítala a k tomu počúvala jeho piesne, zatúžila som venovať sa mu naplno. Po výške som sa začala učiť rusky a prihlásila sa na doktorandské štúdium na Ústave divadelnej a filmovej vedy CVU SAV s témou Vladimir Vysockij – herec a básnik v kontexte ruskej hereckej školy 20. storočia. Po tom, čo som komisii ukázala tetovanie notového zápisu posledného veršu Vysockého piesne Balada o láske – „Milujem – to znamená, že žijem.“ na mojom krku, ma na štúdium vzali... A o tri dni na to, sme sa vzali aj my s Milanom – tým, ktorému som pred rokmi darovala knihu o Vysockom a s ktorým sme spolu už jedenásť rokov...

Balada o láske
„Milujem – to znamená, že žijem.“

Náš sen formovali cesty, na ktorých bol Vysockij naozaj doslova s nami. Napríklad, len čo som priletela na polročný študijný pobyt do Moskvy, čakal ma na letisku sám Vladimir Vysockij osobne – taxikár s rovnakým menom, čo bol pre mňa naozaj „odkaz z hora“, že idem dobrou cestou...

A už o mesiac, keď za mnou prišiel do Moskvy aj Milan s naším psíkom Aryou, sme vďaka ďalšiemu nečakanému stretnutiu so slovenským kňazom, otcom Andrejom, mohli začali bývať na ulici Malaja Gruzinskaja, kde žil Vysockij posledných päť rokov svojho života... Skrátka, ďalšie  znamenie...

Na Malej gruzínskej

Čo sme mohli, sme si urobili vlastnými rukami. Pomáhali nám aj dobrí priatelia, neváhali obetovať ani svoje víkendy či voľné večery, za čo im budeme navždy veľmi vďační! Čakalo nás veľa prekážok, ale rozhodli sme sa nevzdať, tak ako sa nikdy nevzdal ani Vysockij.

Najviac sme sa tešili na pódium, odkiaľ budú znieť všetky piesne, básne, próza, scénické a autorské čítania, prezentácie kníh, diskusie... A máme veľkú radosť, že nad ním visí replika Vysockého sedemstrunovej gitary – z čoho pochádza aj náš názov Siedma struna (ktorý vymyslel Milan) – ktorá k nám pricestovala až z Vysockého rodiska z Moskvy. Vedľa javiska sme umiestnili veľkú fototapetu s jeho portrétom z koncertu v meste Záporožie na Ukrajine koncom apríla 1978 (foto Viačeslav Tarasenko), na ktorom práve vystupuje na pódium zo zákulisia. Pôsobí to, akoby mal práve vystúpiť na pódium u nás v Siedmej strune.

Aj do ostatného priestoru sme zakomponovali prvky súvisiace s Vysockým. Biela stena z tehál za pódiom je zmenšenou replikou horizontu Moskovského divadla drámy a komédie na Taganke, kde Vysockij pôsobil takmer celý svoj život. Na tejto stene je aj Vysockého známy podpis „Dobra Vysockiij“, želajúci všetkým návštevníkom „dobro“. Dominantným motívom celého priestoru je Vysockého milovaná gitara, ktorú nosil všade so sebou – stena oproti jeho podpisu je plná gitár, na ktoré budeme zbierať podpisy u nás vystupujúcich umelcov. Na plafóne je hmatník sedemstrunovej gitary so svietiacou siedmou strunou a aj samotné stoly, na ktoré Vám vždy veľmi radi naservírujeme všetky naše dobroty, sú v tvare gitary.

Koncertné vystúpenia

Fajná kávička SMIT&DORLAS

Jedinečný drink venovaný Vysockému len pre Siedmu strunu vytvoril víťaz Medusa Coctail Competition 2015  – Jakub Rampáček.

  • Koncertné vystúpenia

  • Fajná kávička SMIT&DORLAS

  • Jedinečný drink venovaný Vysockému len pre Siedmu strunu vytvoril víťaz Medusa Coctail Competition 2015  – Jakub Rampáček.

Dúfame, že sa u nás budete cítiť vždy príjemne a ako doma. Pre nás nie ste len hostia, ale členovia našej sedemstrunovej rodiny!

Navštívte nás

Rajská 7
811 08 Bratislava

Kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421 (0)908 626 617
+421 (0)902 245 430

Otváracie hodiny

Pon – Štv 15.00  – 23.00
Pia - 15.00 - 24.00
Sob - 15.00 - 24.00
Ned - Zatvorené

© 2022 7s, s.r.o.